Zeci de mii de consumatori rămași fără electricitate în urma caniculei din vestul Franței

Aproximativ 68.000 de gospodării din sudul departamentului francez Finistère au rămas fără electricitate miercuri, în urma unui incident produs la un transformator al Rețelei de Transport al Electricității...

Aproximativ 68.000 de gospodării din sudul departamentului francez Finistère au rămas fără electricitate miercuri, în urma unui incident produs la un transformator al Rețelei de Transport al Electricității (RTE), pe fondul caniculei, a anunțat prefectura locală.

Autoritățile au precizat că incidentul are o cauză accidentală, fiind legat de temperaturile ridicate înregistrate în regiune, și nu s-a soldat cu victime.

În cursul serii precedente, până la 106.000 de clienți au fost afectați de pana de curent, în urma unei avarii produse la un transformator RTE din comuna Ergué-Gabéric, în apropiere de Quimper.

Echipele RTE și Enedis au fost mobilizate pe tot parcursul nopții pentru securizarea instalațiilor și restabilirea alimentării cu energie electrică. Potrivit autorităților, reconectarea completă a consumatorilor nu este posibilă în timpul zilei, iar reluarea treptată a alimentării este estimată cel mai devreme spre sfârșitul zilei de miercuri.

Prefectura din Finistère a anunțat activarea unei celule de criză, iar primarii localităților afectate sunt informați în permanență cu privire la evoluția situației.

Azilurile de bătrâni din zonele afectate sunt sprijinite cu generatoare electrice pentru a asigura continuitatea serviciilor esențiale.

Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

In this article