Halterofilul Marin Robu a cucerit bronzul la Campionatul European

Halterofilul Marin Robu (89 kg) a cucerit medalia de bronz la total în cadrul Campionatului European de la Erevan. Sportivul a înregistrat un rezultat de 364 kg. Sportivul...

Sportivul a obținut bronzul și la proba smuls cu 166 kg, în timp ce la aruncat a ocupat locul 4 cu 198 kg, transmite breakingnews.md cu referire la Unimedia.

Luptătoarea Anastasia Nichita a obținut medalia de aur în categoria de până la 59 de kilograme în cadrul Campionatului European (ediția 2023), rezervat seniorilor. Competiția se desfășoară în perioada 19-21 aprilie în or. Zagreb (Croația). Anastasia este sportivă a Școlii Sportive Rezerve Olimpice, Maestră Emerită a Sportului, iar medalia obținută îi aduce titulatura de triplă Campioană Europeană, transmite MEC.