![](https://breakingnews.md/wp-content/uploads/2024/02/53502471540_c3fef8cb89_c-1132x670.jpg)
Fracțiunea PAS are un nou deputat în Parlamentul Republicii Moldova. Mandatul de deputat al Veronicăi Briceag, candidat supleant pe lista Partidului politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”, a fost validat de Curtea Constituțională. Deputata a fost salutată, astăzi, în cadrul ședinței plenare a Parlamentului.
Veronica Briceag este contabil de meserie. Ultima funcție deținută este de șefă a Cabinetului ministrului mediului. De asemenea, este consilier PAS în Consiliul municipal Chișinău.
Mandatul de deputat de pe lista Partidului Acțiune și Solidaritate a devenit vacant după ce Galina Sajin a renunțat la mandatul de parlamentar.