
Deputații grupului Pro Moldova, condus de Andrian Candu, sunt acuzați că au furat logoul Partidului Naționalist din Franța. Despre aceasta a scris un internaut pe Facebook.
„La ce bun să elaborezi un logo original pentru un nou partid când poți ciordi ceva găsit pe Google? Oare s-au gândit la asocierile pe care le-ar provoca „prietenilor europeni”? Aia sunt un pic mai informați.
„Спи, жена!” (Эдуард Суровый)”, se arată în mesaj, la care a fost atașat și un colaj cu cele două logouri.
Grupul Pro Moldova este format din șase foști deputați PDM, în frunte cu Andrian Candu. Presa a scris că în spatele acestui grup ar sta fostul lider PDM, Vlad Plahotniuc. Președintele democraților, Pavel Filip, a explicat că de fapt ar fi vorba despre tandemul Plahotniuc – Șor, care sponsorizează acești deputați și le achită, lunar, câte cinci mii de euro la fiecare.