Video // Proba de ridicare a greutăților în cadrul Spartachiadei

Recent Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI a desfășurat proba sportivă „ridcarea greutăților” în cadrul spartachiadei sportive a IGSU, transmite Breaking News. Întrecerile au avut loc...

Întrecerile au avut loc la stadionul CSC „Dinamo” din mun. Chișinău. La proba au participat 17 echipe din cadrul subdiviziunilor Inspectoratului. Echipele în componență a patru angajați și-au încercat puterile la patru categorii de greutate pîna la 70, 80, 90, dar și peste 90 kg. Sportivii au demonstrat capacitatea de a ridica halterele. Greutatea unei haltere fiind de 24 kg. Întrecerile s-au desfășurat în două probe: prima a fost „smulsul halterei”, iar a doua: „înpingerea halterei”. După mai multe ore de întreceri, sportivii au ocupat următoarele poziții: pe primul loc s-a clasat

Detașamentul căutare – salvare nr.1, pe locul doi s-a poziționat echipa din cadrul Detașamentului căutare–salvare nr.2, iar locul III a fost ocupat Detașamentul salvatori și pompieri Botanica. Salvatorii clasați pe locul I, II, și III au fost premiați cu diplome de onoare. Potrivit IGSU, scopul acestor competiții este de a ridica nivelul de pregătire fizică a angajaților în domeniul activităților sportive, dar și selectarea candidaților pentru participarea la competițiile sportive desfășurate în IGSU, și MAI.