
O femeie de 34 de ani din Republica Moldova ar fi fost victimă a traficului de persoane, după ce ar fi fost racolată pe rețelele de socializare și atrasă în Grecia sub pretextul unei întâlniri.
Potrivit Poliției, după ce a ajuns în Grecia, femeia ar fi fost constrânsă să presteze servicii sexuale. Cazul a fost documentat în cadrul operațiunii internaționale „Global Chain”, desfășurată împotriva rețelelor de trafic de persoane.
Victima a fost identificată de polițiștii moldoveni la mai puțin de o săptămână de la plecarea din țară. În urma cooperării cu autoritățile externe, femeia a beneficiat de măsuri de protecție și a fost repatriată în siguranță în Republica Moldova.
Principalul suspect în acest caz este dat în urmărire, iar anchetatorii verifică dacă în spatele acestei situații se află o rețea internațională de proxenetism.
Poliția continuă investigațiile pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și tragerea acestora la răspundere conform legislației.
Operațiunea „Global Chain”, desfășurată în perioada 8-12 iunie, a implicat autorități din 59 de țări din Africa, America, Asia și Europa și a vizat grupări implicate în exploatare sexuală, muncă forțată, cerșetorie forțată și obligarea victimelor să comită infracțiuni.
În urma acțiunilor comune, au fost identificate peste 2.000 de victime ale traficului de persoane, iar peste 1.000 de persoane suspectate de implicare în astfel de activități au fost reținute. Printre victimele identificate s-au numărat cetățeni din Argentina, Columbia, Venezuela, Republica Moldova și Nepal.
Autoritățile internaționale au efectuat controale în puncte de frontieră, aeroporturi și alte zone considerate vulnerabile, iar schimbul de informații dintre state a fost realizat prin canalele securizate ale organizațiilor internaționale de cooperare polițienească.
Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

