![](https://breakingnews.md/wp-content/uploads/2021/10/247584513_428542215300866_1001907408799300624_n-1132x670.jpg)
Lucrările de amenajare și reabilitare a zonei verzi din strada Miorița sunt pe ultima sută de metri. Potrivit primarului general Ion Ceban, terenul de aproape 3 ha care era lăsat în paragină, capătă un aspect plăcut și îngrijit pentru locuitorii din preajmă.
„În prezent, în volum de 80-90% sunt efectuate lucrările de amenajare a aleilor pietonale, instalarea iluminatului, instalarea sistemului de irigare, două terenuri de joacă, două complexe multifuncționale de sport și camerele de supraveghere”, a declarat edilul.
În timpul apropiat, în zonă urmează a fi instalat mobilier urban iar în luna noiembrie vor fi sădiți arbori și arbuști conform proiectului dendrologic, pentru înverzirea scuarului.