Patru minute le-au trebuit hoților pentru a fura un tezaur de peste 1,5 milioane de euro

Tezaurul din Villena, unul dintre cele mai valoroase ansambluri de bijuterii din Epoca Bronzului din Europa, a fost furat în această dimineață din Muzeul din Villena (MUVI), provincia...

Tezaurul din Villena, unul dintre cele mai valoroase ansambluri de bijuterii din Epoca Bronzului din Europa, a fost furat în această dimineață din Muzeul din Villena (MUVI), provincia Alicante. Hoții au reușit să pătrundă în muzeu și să sustragă o parte importantă a colecției în doar patru minute.

Tezaurul datează din jurul anului 1000 î.Hr. și este alcătuit în principal din obiecte din aur, dar și din argint, fier și chihlimbar. Valoarea acestuia este estimată la peste 1,5 milioane de euro.

Potrivit presei spaniole, jaful ar fi fost atent planificat. Hoții ar fi încercat mai întâi să intre prin ușa principală, iar după ce nu au reușit, au pătruns prin ferestrele laterale, în pofida sistemelor de securitate și a blindajului.

Anchetatorii suspectează că furtul ar putea avea legătură cu un grup specializat în astfel de infracțiuni și nu exclud existența unor conexiuni cu alte jafuri similare comise în Europa.

Operațiunea ar fi început cu o posibilă diversiune. La ora 5:16 a fost declanșată alarma unui complex sportiv municipal aflat la periferia orașului, determinând forțele de securitate să se deplaseze acolo. Patru minute mai târziu, la 5:20, s-au activat alarmele Muzeului din Villena. Când agenții au ajuns la fața locului, la 5:24, hoții dispăruseră deja.

Pe lângă obiectele din Tezaurul din Villena, au fost furate și trei coroane ale unei statui a Fecioarei cu Pruncul, aflate în custodia muzeului. Primarul orașului Villena, Fulgencio Cerdán, a declarat că, dintre piesele tezaurului, au rămas în muzeu doar trei vase de argint, o brățară și o parte din ornamentele unui baston. Una dintre cele patru coroane a fost, potrivit autorităților, abandonată de hoți în timpul fugii.

Poliția locală și Garda Civilă investighează cazul.

Cum a fost descoperit Tezaurul din Villena

Tezaurul a fost descoperit în decembrie 1963 de arheologul José María Soler și echipa sa. Cele 59 de obiecte din aur, argint, fier și chihlimbar au fost găsite ascunse într-un vas îngropat în albia unui pârâu din apropierea orașului Villena.

Descoperirea a fost precedată de găsirea unei brățări în octombrie 1963, în zona munților Morrón. Piesa fusese inițial confundată cu o componentă a unui motor de camion și a ajuns în posesia bijutierului Carlos Miguel Esquembre. Acesta l-a consultat pe arheologul José María Soler, iar identificarea obiectului a dus la începerea săpăturilor.

În cele din urmă, au fost descoperite 59 de piese, cu o greutate totală de aproape 10 kilograme, considerate una dintre cele mai importante descoperiri arheologice ale Epocii Bronzului din Europa.

Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

In this article