
Un DJ care a mixat în unele dintre cele mai cunoscute cluburi din Ibiza este acuzat de autoritățile spaniole că ar fi fost unul dintre principalii coordonatori ai unei rețele internaționale de trafic de droguri, transmite Euronews.
Este vorba despre DJ-ul de origine argentiniană Hugo Bianco, care a susținut de-a lungul timpului seturi în cluburi precum Amnesia, Pacha Ibiza și Destino. Autoritățile îl consideră presupusul „creier” al organizației.
Înalta Curte de Justiție din Insulele Baleare a menținut o pedeapsă de nouă ani și șase luni de închisoare, precum și o amendă de trei milioane de euro. Cazul face parte din Operațiunea Pertinax, desfășurată de Guardia Civil din Spania împreună cu Homeland Security Investigations din Statele Unite.
Anchetatorii susțin că rețeaua ar fi acționat între Ibiza, Barcelona și Miami, fiind implicată în transportul și distribuția de MDMA, cocaină, ketamină și cannabis în perioada septembrie 2019 – august 2020.
Potrivit informațiilor din dosar, Hugo Bianco ar fi oferit sprijin logistic curierilor și ar fi contribuit la depozitarea și transportul drogurilor.
În cadrul operațiunii din 2020, autoritățile au reținut 21 de persoane în Spania, iar în urma perchezițiilor au fost confiscate cantități semnificative de droguri, plante de cannabis și zeci de mii de euro în numerar.
Separat, în Miami au fost arestate alte trei persoane, fiind ridicate cantități importante de MDMA și ketamină.
Potrivit Euronews, Hugo Bianco s-ar afla în prezent în Florida și a fost declarat „fugar de justiție”, alături de alți doi inculpați care nu s-au prezentat la instanță.
Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

