Jocurile Olimpice: Înotătoarea Tatiana Salcuțan a ratat calificarea în finala competiției

Înotătoarea din R. Moldova, Tatiana Salcuțan, a părăsit competiția de la Jocurile Olimpice. Sportiva s-a clasat pe locul 23 din 26 în semifinalele probei 200 de metri spate....

Înotătoarea din R. Moldova, Tatiana Salcuțan, a părăsit competiția de la Jocurile Olimpice. Sportiva s-a clasat pe locul 23 din 26 în semifinalele probei 200 de metri spate. Aceasta a ajuns cu cinci secunde mai târziu decât cea care s-a clasat pe locul I, potrivit Olympic Moldova.

La 1 august, înotătoarea Tatiana Salcuțan a obținut rezultatul 2:13.20 pe distanța de 200 metri spate și s-a clasat pe locul 23 în calificări.

Totuși, acest rezultat nu i-a permis sportivei să lupte pentru medaliile de la olimpiadă.

În 2018, Salcuțan a obținut aurul la Jocurile Olimpice de tineret. Înotătoarea Tatiana Salcuțan a triumfat la 200 de metri spate, înregistrând rezultatul 2:10.13.

CONTEXT. La 28 iulie, Denis Vieru a obținut medalia de bronz în cadrul probei de judo la Jocurile Olimpice de la Paris. O zi mai târziu, judocanul Adil Osmanov a cucerit și el medalia de bronz.

Țara noastră are, până acum, în palmares ,două medalii cucerite la Jocurile Olimpice de la Paris.