
Viceprimarul municipiului Chișinău, Irina Gutnic, este acuzată de către deputatul PAS, Lilian Carp, că și-ar fi atribuit ilegal două apartamente în perioada în care deținea funcția de director general al Apă-Canal Chișinău. Gutnic respinge acuzațiile și afirmă că achizițiile au fost făcute legal.
Consilierii municipali ai PAS au susținut o conferință de presă în fața unui bloc de locuințe, despre care afirmă că a fost construit pe un teren care a aparținut Societății pe Acțiuni Apă-Canal. Potrivit acestora, în anii 2017–2018, întreprinderea a semnat un contract cu o companie de construcții, iar aproximativ 100 de apartamente urmau să fie repartizate angajaților la un preț preferențial de 455 euro/m².
Potrivit deputatului Lilian Carp, în 2022, Irina Gutnic, pe atunci directoare a Apă-Canal, ar fi beneficiat de cel puțin două apartamente în acel bloc, deși repartizarea locuințelor ar fi trebuit să țină cont de criterii precum lipsa unei locuințe, veniturile și numărul de membri ai familiei.
„Irina Gutnic și-a atribuit două apartamente, în condițiile în care locuințele trebuiau să fie oferite celor care nu dețin deja un imobil. Atribuirea se face în baza unui regulament clar, iar în acest caz s-au încălcat principiile de echitate”, a declarat Carp.
În declarația de avere pentru anul 2022, Irina Gutnic a indicat achiziționarea a două apartamente aflate în construcție, fiecare cu o suprafață de 85 m² și o valoare declarată de aproximativ 39.000 de euro.
Gutnic a reacționat ferm, respingând acuzațiile: „Sunt afirmații false. Îmi reproșează lucruri fără să verifice faptele. Procurarea apartamentelor a fost legală și verificată de organele de drept. Nu au fost constatate încălcări. Este un subiect închis și un atac politic lipsit de substanță.”
Contactați pentru un punct de vedere, reprezentanții Apă-Canal Chișinău au refuzat să comenteze subiectul.
Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!