![](https://breakingnews.md/wp-content/uploads/2020/05/96703160_2528089314098614_2250319304098578432_n-960x670.jpg)
Astăzi, președintele țării, Igor Dodon, împreună cu soția Galina și mezinul Nicușor, au vizitat biserica „Sfîntul Mare Mucenic Gheorghe” din Chișinău.
Șeful statului l-a felicitat pe parohul bisericii, protoiereul Nicolae Florinschii cu prilejul împlinirii a 60 de ani de la naștere și 30 de ani de slujire arhierească.
Cu această ocazie și pentru merite în opera de renaștere spirituală și morală a societății, președintele i-a conferit protoiereului Nicolae Florinschii „Ordinul de Onoare”.
Începând de astăzi, în bisericile din țară sunt permise serviciile divine. Acestea pot fi desfăşurate exclusiv în aer liber și cu respectarea obligatorie a tuturor cerinţelor sanitar-epidemiologice.