Procuratura municipiului Chișinău anunță că un bărbat de 42 de ani a fost condamnat recent la 12 ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip închis, pentru vătămare intenționată gravă a integrității corporale, faptă care a dus la decesul unei victime.
Incidentul s-a petrecut pe 31 decembrie 2016, într-un apartament din Chișinău, unde se aflau patru bărbați: gazda locuinței, prietenul său și doi vizitatori. În timpul întâlnirii, izbucnită după consum de alcool, inculpatul împreună cu unul dintre vizitatori au agresat gazda și prietenul său, aplicându-le multiple lovituri cu o bâtă, pumnii și picioarele.
Prietenul gazdei a suferit traumatisme toracice grave, care i-au provocat decesul, corpul fiind descoperit a doua zi, pe 1 ianuarie 2017. Gazda apartamentului a scăpat cu răni care nu i-au pus viața în pericol.
Inculpatul nu s-a prezentat la ședințele de judecată, fiind anunțat în căutare, iar cauza a fost examinată în lipsa sa. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.
Complicele inculpatului a fost condamnat anterior, în 2017, la 8 ani și 3 luni de închisoare.
Procuratura atrage atenția asupra pericolului consumului excesiv de alcool și recomandă gestionarea pașnică a conflictelor, în contextul numeroaselor infracțiuni violente comise sub influența băuturilor alcoolice.
Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

