O mamă și un bărbat au fost condamnați la închisoare după ce au vândut o fetiță de 6 ani cu 100 de lei

Un bărbat în vârstă de 69 de ani și o femeie de 46 de ani au primit pedepse aspre cu închisoarea, fiind găsiți vinovați de abuz sexual și,...

Un bărbat în vârstă de 69 de ani și o femeie de 46 de ani au primit pedepse aspre cu închisoarea, fiind găsiți vinovați de abuz sexual și, respectiv, trafic de copii în scop de exploatare sexuală. Decizia a fost pronunțată recent de magistrați, în urma unui dosar instrumentat de Procuratura Generală.
Conform datelor oferite de procurori, cei doi condamnați erau consăteni și aveau o relație de amiciție de lungă durată. Bărbatul vizita frecvent locuința femeii. Faptele s-au petrecut în vara anului 2020, când, pe fondul consumului de alcool, femeia i-a permis amicului ei să intre în camera fiicei sale, o minoră de doar 6 ani.
Bărbatul a profitat de vulnerabilitatea extremă și de vârsta fragedă a victimei, obligând-o să participe la acte de natură sexuală. După agresiune, copila a fugit de acasă și s-a ascuns într-o clădire părăsită. Ea a fost găsită de propria mamă care, prin amenințări severe, a readus-o în locuință, unde abuzurile au continuat.
Investigațiile au scos la iveală că femeia și-a exploatat cu bună știință fiica pentru a obține foloase financiare. În schimbul facilitării abuzurilor sexuale asupra minorei, aceasta a primit de la bărbat suma de 100 de lei.
În cadrul ședințelor de judecată, niciunul dintre inculpați nu și-au recunoscut vinovăția. Bărbatul a susținut că acuzațiile sunt inventate din cauza unui conflict mai vechi cu tatăl fetei, deși acesta are antecedente penale și nu este la prima încălcare a legii. În același timp, femeia a negat ferm că și-ar fi vândut copilul sau că ar fi încasat bani în acest scop.
Instanța a respins apărările inculpaților și a emis sentințe ferme cu executare în penitenciare de tip închis. Bărbatul a fost condamnat la 12 ani de închisoare.
Mama victimei a primit o pedeapsă de 15 ani de detenție. Suplimentar, femeia a fost privată de dreptul de a exercita funcții sau activități ce presupun interacțiunea cu minori pentru o perioadă de 5 ani după ispășirea pedepsei.

Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

In this article