
Imaginile surprinse de camerele poliției britanice în timpul intervenției la cazul studentului Henry Nowak, în vârstă de 18 ani, ucis într-un atac cu cuțitul în decembrie 2025, au provocat un val de reacții și critici în Regatul Unit.
Înregistrările, făcute publice după condamnarea atacatorului, îl arată pe tânăr întins la pământ și spunând în repetate rânduri „Nu pot să respir” și „Am fost înjunghiat”, în timp ce polițiștii discută cu agresorul și îl încătușează pe student, considerându-l inițial suspect.
Autorul crimei, Vickrum Digwa, în vârstă de 23 de ani, a fost condamnat luni la închisoare pe viață, cu executarea a cel puțin 21 de ani de detenție. Crima a avut loc pe 3 decembrie 2025, în Southampton, după ce victima se întorcea de la o petrecere.
Potrivit anchetei, agresorul le-a spus polițiștilor că ar fi fost victima unei agresiuni rasiste și că a acționat în legitimă apărare. Ulterior, aceste afirmații s-au dovedit a fi false.
Cazul a generat reacții puternice în spațiul public. Liderul partidului Reform UK, Nigel Farage, a criticat intervenția poliției și a cerut reanalizarea pedepsei aplicate agresorului. De asemenea, activistul de extremă dreapta Tommy Robinson și lidera conservatoare Kemi Badenoch au pus sub semnul întrebării modul în care au acționat forțele de ordine.
La rândul său, premierul britanic Keir Starmer a calificat cazul drept „oribil și șocant” și a susținut investigarea intervenției poliției de către organismul independent de supraveghere.
Tatăl victimei a cerut o anchetă „completă, curajoasă și transparentă”, susținând că fiul său a fost tratat într-un mod „inuman și degradant”.
În urma condamnării agresorului, adjunctul șefului poliției din Hampshire, Robert France, și-a prezentat scuze publice și a declarat că agenții au fost induși în eroare de informațiile false furnizate de atacator.
Cazul a atras atenția și a miliardarului Elon Musk, care a anunțat că este dispus să sprijine financiar o eventuală acțiune în justiție împotriva poliției din Hampshire.
Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!

