
Irina Vlah: Până la alegeri, vom propune din nou partidelor cu șanse de a accede în Parlament să semneze Pactul privind necoalizarea cu PAS
Partidul Republican „Inima Moldovei” nu va face coaliție cu Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) în viitorul Parlament. Despre aceasta a anunțat Irina Vlah, liderul Partidului Republican „Inima Moldovei”, la emisiunea de pe Youtube a jurnalistului Gheorghe Gonța – „Gonța Media”.
Irina Vlah a amintit că, încă în ianuarie a propus partidelor politice cu șanse de accedere în Parlament să semneze un Pact privind necoalizarea cu PAS.
„Cu regret am primit diferite răspunsuri până la acest moment: domnul Dodon a spus că este gata să semneze acest Pact, domnul Usatîi a zis că noi facem PR politic, iar domnul Ceban a spus că are agenda proprie și nu va semna. Dar, noi nu ne pierdem speranța și vom reveni la acest Pact – până la alegerile parlamentare din 28 septembrie, vom propune iarăși spre semnare acest Pact”, a menționat ea.
Politiciana a remarcat că Pactul dat este important pentru cetățenii Republicii Moldova. „La întâlnirile pe care le avem, prima întrebare pe care o primim este dacă vom face alianță cu PAS, or, oamenii nu mai vor ca PAS să rămână la guvernare. De aceea, este important ca oamenii să știe exact care partide nu vor face coaliție cu PAS”, a explicat ea.
Irina Vlah a spus că există diferite informații neconfirmate referitor la formațiunile care sunt dispuse că coalizeze cu PAS.
„Eu sper că în opoziție sunt forțe care vor schimbări în Republica Moldova, or, PAS a adus țara la faliment. Sper că opoziția va fi unită și va scoate galbenușii de la putere”, a precizat ea.
E de menționat că, Partidul Republican „Inima Moldovei” a fost înregistrat la 29 noiembrie 2024, iar până la moment a reușit să creeze 27 de organizații teritoriale și 250 de organizații primare în satele și orașele țării.
Pentru știri de ultimă oră, urmărește-ne pe canalul nostru de TELEGRAM!